پاسخ معظم له به استفتایی پیرامون فضای ورزشی کشور

سلام علیکم؛

مسلم است که ورزش از کارهایی است ارزشمند برای جامعه خصوصاً برای جوانان چرا که سلامت بدن در گرو آن است و عقل سالم در بدن سالم می­باشد. لذا جای بسی خوشحالی است که آن کارگروه محترم به نظرات علما و مراجع دین اهمیت قائل شده و نظرات ایشان را در تصمیم سازی­ها مد نظر قرار داده، لذا حقیر هم فرصت را مغتنم شمرده و توصیه ­هایی را ذکر می­کنم:

۱- باید موسسات ورزشی احکام شرع و مسائل دینی را سر لوحه و نصب العین خود قرار دهند، مبادا در این راستا کاری را مرتکب شوند که وهن اسلام یا مسلمین باشد.

۲- در اختصاص دادن بیت المال به ورزش باید مصلحت عموم جامعه لحاظ شود و به ورزش­هایی اختصاص داده شود که به درد جامعه بخورد مثل ورزش­های همگانی و لازم نیست هر رشته ورزشی که در دنیا باب می­شود بدون در نظر گرفتن نظر شارع در ایران هم دائر و از بیت المال برای آن هزینه شود.

هم­چنین نباید این بودجه کلان ورزشی در اختیار قشر خاص قرار گیرد و در بین استان­ها، عدالت باید رعایت شود و بر سازمان صدا و سیما نیز لازم است از رسانه­ای کردن جزئیات مسائل مالی که به طمع و مادی­گرایی دامن می­زند– و احیاناً موجب نارضایتی و اعتراض مردم نیز می­شود- بپرهیزند و در الگوسازی های ورزشی، ارزش­های دینی را حتماً مد نظر قرار بدهد.

۳- باید در فرصت­های مناسب اخلاق و رفتارهای اسلامی به ورزشکاران بازگو شود تا از این جوانان خلاف اخلاق اسلامی سر نزند.

ای بسا دیده می­شود روی یک مسئله جزئی دعوا و اختلاف راه می­افتد به همدیگر فحاشی نموده و بعضاً زد و خورد می­کنند که با راه و روش اسلام سازگار نیست گرچه بسیاری از افراد هم اخلاق اسلامی را رعایت می­کنند.

ضمناً در امتیاز دهی حتماً بر رعایت مسائل اخلاقی نیز توجه شود زیرا که همیشه اخلاق مقدم بر مسابقه می­باشد.

۴- بهتر است در بازی­ها لباس­های متناسب با عرف اسلام بپوشند که گاهی برخی لباس­ها بسیار نامناسب است که مجال توضیح نمی­باشد چون بعضی از لباس­ها و حرکات موجب تهییج تماشاگران می­شود و با عفت و حیاء اسلامی سازگاری ندارد.

۵- خیلی نباید اصرار کرد که بانوان در هر رشته از رشته­های ورزشی شرکت کنند مثل جودو، تکواندو و.. که این­گونه اعمال مناسب شأن زن مسلمان نیست و در روایات ما آمده: زنان، ریحانه هستند نه قهرمان. و همین­طور نباید اصرار ورزید بانوان در بازی­های خارج از کشور شرکت کنند و نباید ورزش بانوان در تلویزیون نشان داده شود.

در خاتمه امید است ورزش کاران ما در عرصه های جهانی آبروی اسلام و مسلمین باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست