نظر حضرت آیت الله العظمی دوزدوزانی تبریزی در مورد سیمکارت های رایتل

در پی استفتائات و سوالات مکرر در مورد استفاده از سیمکارت های رایتل معظم له نظر خود را بدین شرح بیان فرمودند:

با سلام و عرض ارادت، به اطلاع حضرتعالی می رساند که اخیراً اپراتور جدید تلفن همراه به نام رایتل فعالیت خود را آغاز نموده است. این اپراتور علاوه بر ارتباط صوتی، امکان ایجاد ارتباط تصویری را بین طرفین مکالمه فراهم می سازد. همچنین به واسطه این اپراتور، مشترکین می توانند انواع تصاویر و فیلم ها را برای همدیگر ارسال کنند. با ذکر این خصوصیات خواهشمند است بفرمائید که راه اندازی و استفاده مردم از این امکانات اشکال دارد یا خیر؟

باسمه تعالی

اولاً باید دانست در هر امر جدید الاحداث، نفع و ضرر آن را ملاحظه کرد و جانب اهم را در نظر گرفت و طبق آن فتوی داد، همانطور که خداوند متعال در آیه ۲۱۹ سوره بقره در مورد قمار و شراب جهت زمینه سازی به حرمت آن ها می فرماید:

این ها هم نفع دارند و هم ضرر. و چون میزان ضرر و آثار سوء در آن ها بیشتر است لذا در آیه ۹۰ سوره مائده، حکم به تحریم این ها نموده است و می فرماید باید از آن ها اجتناب نمود؛ بنابراین در مورد سؤال باید چنین گفت که اگر ضررش بیشتر از منفعت آن باشد؛ تأسیس آن در جامعه حرام است و اگر منافع آن بیشتر باشد تأسیس آن جایز است. ضمناً مسؤلین امر توجه داشته باشند که در این موارد و فن آوری های جدید، باید ابتدا فرهنگ سازی نموده و سپس اقدام به راه اندازی آن نمایند.

ثانیاً در مورد استفاده شخصی باید گفت: اگر شخص آن را در حرام استفاده نکند و موجب انحراف نباشد، جایز است و مؤمنین باید رعایت حدود شرعی و اخلاقی را لحاظ کنند تا موجب تباهی خانواده نگردد. والله العالم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست