نظر آیت الله العظمی دوزدوزانی تبریزی در مورد زرتشت

در پی استفتایی درباره زرتشت که از معظم له انجام گرفت، ایشان در جواب، مواضع خود را در این رابطه این گونه مرقوم فرمودند:

اولاً: باید توجه داشت بنابر تحقیق، زرتشت پیامبر نبوده است و اینکه برخی مجوس را به زرتشت تفسیر و تطبیق کرده اند، صحیح نیست.
در روایات و تواریخ آمده است که: مجوسی ها پیامبری داشتند که او را به قتل رساندند و حتی کتابی را که نگاشته بود سوزاندند. بعدها شخصی به نام زرتشت که از مبلغین مجوس بوده کتابی به نام اوستا را نگاشت و مدعی پیامبری شد.

البته ناگفته پیداست که در تطبیق زرتشت با مجوس، موبدان بیش از همه کوشش داشتند تا بدین وسیله آیین زرتشت از نظر اسلام به رسمیت شناخته شود.
ثانیاً: اگر بپذیریم که زرتشت پیامبر بوده، همان طور که در قانون اساسی ذکر شده، زرتشتیان را از اهل ذمه شمرده است و برای آنان حق زندگی آزادانه قائل است. با این حال، در فقه اسلامی مسلم است که اهل ذمه نباید دین خود را ترویج و اولاد خود را به دین خودشان اجبار کنند، چه رسد به اینکه، اینان در مقابل تبلیغات اسلامی و امر به معروف و نهی از منکر قد علم کنند و در کشور شیعی بر خلاف فقه اسلامی به مقابله و اعمال قانونی اقدام نمایند.

در پایان از تمامی عزیزانی که برای معارف اسلامی قدمی یا قلمی بر می دارند تا حقایق اسلامی را بیان و آشکار سازند، تشکر و مزید امتنان دارم و از خداوند متعال توفیق خدمت بیشتر در راه اسلام خواهانم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست