اسقف اعظم گرجستان، در عصر پنجشنبه 1400/7/1 با حضور در بیت مرجع عالیقدر شیعه آیت الله العظمی دوزدوزانی تبریزی، با ایشان دیدار کرد.

این دیدار به منظور تقریب ادیان ابراهیمی و مشورت در این خصوص با معظم له انجام شد.


اسقف سونگولاشویلی، با بیان فعالیت های خود در جامعه مسیحیت و در کشور گرجستان، با اشاره به سعی در ایجاد مرکزی در تفلیس، که در کنار کلیسا، مسجد و کنیسه ای را برای برابری، صمیمیت و دوستی بین ادیان ابراهیمی، ایجاد کنند، جهت گرفتن مشورت و راهنمایی با معظم له دیدار کردند.

اسقف سونگولاشویلی، در ابتدا از مرجع عالیقدر شیعه بابت این دیدار و بیانات محبت آمیز و متواضعانه مرجعیت تشکر و قدردانی کردند و با بیان جریانات تاریخی و اجتماعی که بین مسلمانان و مسیحیان وجود دارد از تلاش عده ای برای ایجاد اختلاف بین آنها نام برد و بیان کرد که با توجه به اینکه در آن منطقه بیشترین جمعیت ازآن مسیحیت و اسلام است، لازم است دوستی و مراوده بین این دو دین بزرگ باشد و ما تلاش می کنیم یک دوستی با صلح و صمیمیت بین خود و برادران دینی مسلمان مان ایجاد کنیم و این را نیز به دیگران توصیه می کنیم.


اسقف سونگولاشویلی، با بیان عذر خواهی از محضر مرجعیت شیعه بابت ظلم هایی که از طرف بعضی مسیحیان به مسلمانان می شود، عنوان داشتند که از زمانی که در آن منطقه مسلمانان را به بهانه نداشتن صلیب آزار می دادند، دیگر صلیب نمی آویزند و با این حرکت جلو این آزار و اذیت از مسلمانان گرفته شده است.
اسقف سونگولاشویلی، بیان داشتند که تمام سعی و تلاششان را در این عمر باقی مانده خواهند کرد تا این مرکز صلح و دوستی برای ادیان الهی بنا گردد اگر چه نتوانند این ایده را تمام و کمال جلو ببرند اما تمام تلاششان را خواهند کرد.

دیدار اسقف اعظم گرجستان با مرجع عالیقدر شیعه آیت الله العظمی دوزدوزانی تبریزی
دیدار اسقف اعظم گرجستان با مرجع عالیقدر شیعه آیت الله العظمی دوزدوزانی تبریزی


مرجع عالیقدر شیعه، ضمن تشکر و تحسین اقدامات ایشان، فرمودند: ما برای این ایده شما ارزش قائل هستیم، چرا که ما با شما اشتراکاتی داریم و نبایست کاری کنیم که با یکدیگر دچار اختلاف شویم و مسیحیان در مقابل مسلمانان بایستند. کما اینکه قرآن نیز یک راه ارتباط و آشتی با شرط و شروطی برای صلح بین ادیان الهی قائل است و سفارش به آن کرده است.


معظم له در ادامه فرمودند: امیدوارم که ان شاءالله ایشان نیت و قدمی که برداشته اند با اینکه این راه، راهی سخت همراه با مشکلاتی برای ایشان خواهد بود به نتیجه برسد. اما عاقبت با افرادی است که پشتکار داشته باشند و قرآن در این باره توصیه کرده است که انسان با تلاشش نتیجه خواهد گرفت.
مرجع عالیقدر شیعه، آیت الله العظمی دوزدوزانی تبریزی بعد از تبریک و تشکر به ایشان بابت این ایده، بیان داشتند که در این راه نباید خسته شد و با صلابت این راه را بایست طی کرد و نتیجه خواهند دید.


در ادامه اسقف سونگولاشویلی، با تشکر از حمایت و دعا و بیانات معظم له از مرجع عالیقدر شیعه با توجه به جایگاه و تجربیاتشان تقاضای توصیه داشتند.


آیت الله العظمی دوزدوزانی تبریزی فرمودند، من سفارش میکنم که اول، خدا را در همه امور در نظر بگیرید، دوم آنکه به هدفشان معتقد باشند و ایمان داشته باشند که قرآن به این توصیه کرده است، سوم آنکه صبور باشند و در گرفتن نتیجه عجله نداشته باشند، چرا که این کار ممکن است بعد از سال ها و شاید قرن ها نتیجه بخش باشد و بایست در این راه استقامت کنند و با استقامت به هدفشان برسند، ما نیز ان شاءالله دعا گوییم.
ما خوشوقتیم که شما این مقدار راه آمده اید و از اینکه به دیدار با علمای شیعه اهتمام دارید، متشکریم، این نشان از شخصیت و بزرگواری شما دارد.


در پایان اسقف سونگولاشویلی، ضمن تشکر از توصیه های معظم له، بیان داشتند که این موارد را حتما به خاطر می سپارم و از بابت توصیه شما به صبر و استقامت در این راه بسیار متشکرم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست