بیانات معظم له پیرامون شیوع بیماری کرونا ویروس

به گزارش روابط عمومی دفتر معظم له، مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیت الله العظمی دوزدوزانی تبریزی، پیرامون شیوع بیماری کرونا ویروس بیاناتی ایراد فرمودند:

بسم الله الرحمن الرحیم

خداوند متعال در قرآن کریم، در گرفتاری ها درس می آموزد و می فرماید :
یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَصَابِرُوا وَرَابِطُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ.
( سوره آل عمران – آیه 200 )
ای اهل ایمان! [در برابر حوادث] شکیبایی کنید، و دیگران را هم به شکیبایی واد ارید، و با یکدیگر [چه در حال آسایش چه در بلا و گرفتاری] پیوند و ارتباط برقرار کنید و از خدا پروا نمایید تا رستگار شوید.

جمله اول، امر به صبر است، ظاهر آیه شریفه این است که مومنین باید در تمام امورشان، چه عبادات ، چه ترک محرمات، و یا پیشآمدها و شداید و ابتلائات و امتحانات الهی، صبر پیشه کنند.
دوم می فرماید و صابروا ، همچنین همدیگر را به صبر توصیه کنید، آن هم یک صبر اجتماعی و عمومی.

جمله سوم که می فرماید و رابطورا … ، هم در واقع همان معنی را می دهد، که تک رَوی نکنید، با هم مرتبط باشید و چون به صورت فردی نمی شود مشکلات را رفع کرد. یک مدیر، رهبر و رئیس می خواهد تا این امر را اداره کند.
و جمله بعد که واتقوا الله ؛ حدود الهی را مراعات کنید، از خداوند در تمامی امور تقوا پیشه کنید و آنگاه که این چهار مطلب رعایت شد، خداوند وعده می دهد که لعلکم تفلحون ، رستگار می شوید و نجات می یابید، ان شاءالله

قرآن به ما می آموزد که در مشکلات، باید صبر پیشه کنیم، همدیگر را به صبر توصیه کنیم، دست به دست هم دهیم و با رعایت تقوا الهی ان شاءالله، مشلات را رفع کنیم.

همانطوری که خداوند در سوره مبارک عصر می فرمایند: وَ تَواصَوا باالصَبر ( سوره عصر ، آیه 3 ) و در جای دیگر می فرمایند : وَ تَواصوا بالصبر و تواصوا بالمرحمه ( سوره بلد آیه 17 ) و توصیه می کند به صبر و رحم داشتن نسبت به یکدیگر.
این تَواصَوا باالصَبر و رابطوا ، لازمه اش این است که دست به دست هم دهند، مشکلی که در این جامعه پیش آمده را رفع کنند، بطوری که در زلزله ها و سیل های اخیر مومنین جمع شدند، و به کمک هم رفتند و این گرفتاری را رفع کردند.

در نتیجه قرآن می فرماید، در مشکلات صبر کنید و همدیگر را به صبر توصیه کنید و مشکلات را به کمک یکدیگر حل نمایید.
پس امروز رعایت و توجه به توصیه های مسئولین بهداشتی و پزشکی، در مراعات بهداشت و در مسائل فردی و اجتماعی، در زندگی و سفر و … لازم الاجراست و باید کوشش کرد تا این بلا در جامعه ریشه کن شود و این امر واجب است.

مبادا فردی به سبب عدم مراعات باعث شود که کسی فوت شود، که در این فرض در خون او شریک می شود.

اما در روایات عدیده در باره این آیه ( سوره آل عمران آیه 200 )، مطالب بسیاری آمده، رابطوا در این آیه تفسیر شده است به امامان و حجت خدا، در بعضی امر به ارتباط و پیروی از امامان شده است و در بعضی از آنها به ارتباط با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف، اشاره شده است.

پس رابطوا به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف؛ حال ما بایست این گرفتاری را، این مشکل را به سوی امام زمان ببریم، از دامان ایشان بگیریم و از محضر ایشان درخواست می کنیم، در پیشگاه خداوند متعال وسیله و واسطه باشند تا خداوند این بلا را از مسلمین کم کند، بلکه رفع و ریشه کن کند، ان شاء الله .

در پایان بر خود لازم می دانم، از پزشکان، دست اندرکاران و پرستاران که خدمت می کنند دراین ایام، تشکر نمایم و از خداوند برای آنها اجر جمیل خواستارم.
همچنین از کسانی که قدرت مالی مناسب دارند، تقاضا کنم از فقرا و نیازمندان در این مسئله حمایت کنند و ما نیز بدین وسیله اجازه مصرف از نصف سهم مبارک امام را در راه رفع و مبارزه با این بیماری کرونا ویروس می دهیم.

 

و السلام علیکم و رحمه الله برکاته

یدالله دوزدوزانی
98/12/20

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست