اقامه و تعظیم و بزرگداشت شعائر حسینی (علیه السلام)

مرجع عالیقدر شیعه، حضرت آیت الله العظمی دوزدوزانی تبریزی فرمودند:

اقامه شعائر و بزرگداشت و تعظیم آن­ها وظیفه هر مسلمان است
در قرآن کریم آمده: «و من یعظّم شعائر الله فإنّها من تقوی القلوب»
«هر کس شعائر الهی را بزرگ بدارد پس آن نشانگر تقوای قلب­هاست»

در مقدمه باید گفت دین اسلام دارای دو بعد درونی و بیرونی است که بعد درونی آن عقاید و پذیرش و تسلیم دربرابر قوانین و احکام آن و بعد بیرونی و ظاهری آن شعائر و… نامیده می ­شود. شعائر به هر آن چه علامت و نشانه خداوند متعال باشد و هر زمان آن را یاد نمایند؛ خدا به نظرشان آید، گفته می­ شود.

تعظیم و بزرگداشت شعائر، احترام به آن­ها و به جا آوردن وظایفی است که در رابطه با آن­ها از طرف خداوند عزّوجل معیّن شده.
از آن چه گفته شد معلوم می­ شود یاد و خاطره امام حسین علیه ­السلام و عملکرد آن حضرت از شعائر بزرگ خداوند متعال است و انسان با تقوا باید آن را بزرگ بدارد و این تعظیم و بزرگداشت با اقامه عزاداری و بیان فضایل و تبیین علل قیام آن حضرت که برای از میان برداشتن ظلم و جور حکّام و امر به معروف و اقامه نماز بوده است، محقق می­گردد.

از این جاست که نبی اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: «حسین از من است و من از حسینم» یعنی ابتدا و آغاز دین اسلام از نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله بوده و ابقای اسلام و جلو گیری از پدید آمدن انحرافات در آن با قیام و شهادت حضرت سیدالشهدا علیه­ السلام می ­باشد که اسلام را از نو زنده کرد و خون تازه ­ای در پیکر بی ­جان آن تزریق نمود و آن را به مسیر اصلی خود برگرداند و در واقع ابتدا و ابقای اسلام را می­ توان در دو قوس هجرت رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله از مکه به مدینه وهجرت حضرت سیدالشهدا علیه ­السلام از مدینه به مکه و سپس به کربلای معلی دانست.

مسلمانان باید توجه داشته باشند که زنده نگاه داشتن و تعظیم شعائر تنها به راه انداختن هیاهو نیست، بلکه پیمودن راه امام است و در درجه نخست اهتمام عزاداران به اقامه نماز و مبارزه با ظلم و ظلم نکردن به دیگران و عمل به وظایف اجتماعی خود مثل پرداخت حقوق شرعیه و سخاوت پیشه کردن و نیز امر به معروف و نهی از منکر است و خلاصه کلام همان مشی و سلوک بر طبق مشی و سلوک و شیوه امام حسین علیه ­السلام است.

من با صراحت می­ گویم قیام امام علیه­ السلام و بیعت نکردن آن حضرت با یزید و شهادت ایشان با یاران خود و این که حضرت پذیرفت خانواده­ اش اسیر شوند و آنان را شهر به شهر از کربلا تا شام بگردانند به این دلیل بوده که در عصرهای پس از آن حضرت انسان­ های بیدار با آگاهی از عمل حضرت منقلب شده و ای بسا راه صحیح زندگی و مذهب حق را انتخاب نمایند. این عمل امام علیه ­السلام را به هر صورتی که ممکن است با قلم و سخن و یا راهپیمایی و خارج نمودن دسته­ های عزداری در سطح جامعه باید تبیین کرد و زنده نگه داشت و هر روز بیش از پیش به احیا و بزرگداشت آن اهتمام ورزید.

در پایان یادآوری دو مطلب را ضروری می­دانم:

نخست، علما و فضلا و مبلغین باید جوانان ما را از خطرات تبلیغات سوء آگاه نموده و برحذر دارند که با داشتن رهبر و راهنما و چراغ هدایتی همچون امام حسین علیه­ السلام و پدر بزرگوارش و دیگر ائمه اطهار علیهم­السلام ،مبادا در دین خود سست شوند و یا به مذاهب بی پایه و اساس روی آورده و میل کنند. مگر انسان عاقل به سوی مذاهب غیر عقلانی و بی ریشه میل می ­نماید؟!  مثل فرقه ضاله وهابیت، با آن همه خشونت که در عراق و افغانستان و پاکستان و… مرتکب شده­ اند و دستانشان تا مرفق آغشته به خون شیعیان است … اینان در واقع باقیمانده­ های قاتلین حضرت سیدالشهدا علیه­ السلام و پیروان آن قاتلین هستند.

آیا انسان عاقل از پیروی رهبری همچون امام حسین علیه­ السلام ،به سوی اشخاصی همچون عبدالبهاء _ مبدع فرقه بهایی گری – که به کمک و با تحریک ممالک کفر ،اقدام به ساختن دین تازه­ ای کرد، منحرف می­ شود و یا در اعتقادات خود سست می شود؟

البته کسانی که امام علیه ­السلام و شخصیت آن حضرت را درک کنند، به هیچ وجه در مخیّله آن­ها خطور نمی­ کند که از راه مستقیم آن بزرگوار به راست و چپ تمایل یابند.

دوم، این که به گویندگان و مبلغین توصیه می­کنم درد­های جامعه و دین را درک کنند و در آن رابطه سخن بگویند و پاسخ شبهات را بر محور معارف غنی اهل بیت عصمت و طهارت علیهم­ السلام ارائه دهند و تنها به مطالب از پیش آماده شده قناعت نکنند.

مولایمان حضرت امیرالمؤمنین علیه­ السلام درمعرفی حضرت نبی اکرم صلی الله علیه و آله م فرماید: «طبیب دوّار بطبّه قد أحکم مراهمه و أحمی مواسمه یضع من ذلک حیث الحاجه الیه»

یعنی حضرت برای درمان مشکلات معنوی افراد و معضلات جامعه، برای هر کسی به تناسب حال او نسخه مخصوص و روشی خاص ارائه می­فرمودند.

در خاتمه از خداوند متعال تعجیل در فرج مولایمان امام زمان علیه­ السلام را مسئلت نموده و می ­خواهم که ما را از شیعیان واقعی حضرت سیدالشهدا علیه ­السلام قرار دهد.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست