افضلیت صلوات بر تسبیحات در تعقیبات نماز

پیرو سوالات مکرر مومنین در مسئله تعقیبات نماز، به اطلاع می رساند:

سوال: آیا بلافاصله بعد از اتمام نماز گفتن تسبیحات حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیه رجحان دارد یا صلوات بر پیامبر صلى اللّه علیه و آله؟
جواب: آن گونه که از روایات بر می آید صلوات بر پیامبر صَلَّى اَللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ رجحان دارد.

این روایت را شیخ صدوق در خصال نقل می کند و شیخ حر عاملی در وسائل الشیعه آن را بیان می کند:

أَحْمَدُ بْنُ فَهْدٍ فِی عُدَّهِ اَلدَّاعِی عَنْ أَمِیرِ اَلْمُؤْمِنِینَ عَلَیْهِ اَلسَّلاَمُ قَالَ:
أُعْطِیَ اَلسَّمْعَ أَرْبَعَهٌ: اَلنَّبِیُّ صَلَّى اَللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ وَ اَلْجَنَّهُ ، وَ اَلنَّارُ وَ اَلْحُورُ اَلْعِینُ فَإِذَا فَرَغَ اَلْعَبْدُ مِنْ صَلاَتِهِ فَلْیُصَلِّ عَلَى اَلنَّبِیِّ صَلَّى اَللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ …..

به چهار شخص شنیدن {حرف مردم} اعطا شده است : پیامبر صَلَّى اَللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ و بهشت و جهنم و حور العین . پس هنگامی که بنده از نمازش فارغ شد ، بر پیامبر صَلَّى اَللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ صلوات بفرستد و از خداوند بهشت را مسئلت نماید و از جهنم به خدا پناه ببرد و از او بخواهد که حور العین را به وی تزویج نماید زیرا هرکس بر پیامبر صَلَّى اَللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ صلوات بفرستد دعای او {به درگاه خداوند} بالا می رود و هر کس که از خداوند طلب بهشت کند، بهشت می گوید ای پروردگار من به بنده ات آنچه را خواسته عطا کن و هر کس از جهنم به خدا پناه ببرد جهنم می گوید ای پروردگار من بنده ات را از آنچه پناه جسته پناه بده و هر کس حور العین طلب نماید {آنها} می گویند ای پروردگار من به بنده ات آنچه را خواسته عطا کن.

این روایت بر استحباب صلوات بر پیغمبر صَلَّى اَللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ بلافاصله بعد از فراغت از نماز دلالت دارد .

یداله دوزدوزانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست